disbalans karlice
Bolovi i degenerativne promene, tretmani karlice i Ŕta se dobija osteopatskim tretmanom
IZMEÅ TENA KARLICA, PROBLEMI DISBALANSA KOMPLETNE POSTURE TELA
Karlica je jedan od najbitnijih anatomskih segmenata za osteopatsku medicinu; sa fizioloÅ”ko-funkcionalnog aspekta, ovde imamo dva zgloba sakrum ilijaÄni i ilijaÄno sakralni, te pubis a indirektno i prosimalne segmente kao Å”to su L5 superiorno i kuk inferiorno.
Na nivou karlice se ukrÅ”taju i ascendentne sile (ukljuÄeni donji ekstremiteti i ilijaÄne kosti), te discendentne sile (kiÄmeni stub, sakrum i kokcigealna-trtiÄna kost).
Dizbalans bilo kog segmenta na nivou jedne od dveju navedenih vertikalnih ravni, prouzrokuje disfunkcije primarnog karaktera, a kao āodgovorā na tako nastalu leziju i disfunkciju kompensativnog karaktera.
To znaÄi da, ako se bolovi i problemi pojave na nivou sakruma, primarna disfunkcija je sakro-ilijaÄnog zgloba i lumbalne vertebre L5, a kao posledica toga, rotacija ilijaÄnih kosti koje pak prouzrokuju nejednakost dužine donjih ekstremiteta, tj, nogu; posturalni dizbalans je tako kompletiran od stopala do atlasa.
Ne treba zaboraviti da je karliÄni pojas i sediÅ”te vrlo bitnih unutraÅ”njih organa, kao sto su beÅ”ika, prostata, materica, jajnici, pa primarni problem disfunkcija može biti i organskog karaktera koji se reÅ”avaju visceralnom osteopatijom (tzv. namestanje unutraÅ”njih organa); najÄeÅ”Äi primer (pre svega kod žena) je inkontinencija, urgencija i frekvencija beÅ”ike i urinarnog trakta.
BOLOVI I DEGENERATIVNE PROMENE
Problemi i bolovi se mogu pojaviti na nivou prepona (inguinalni deo) prouzrokovani pre svega, od malpozicije i tonusa miÅ”iÄa psoasa; primer:
- problemi menstrualnog ciklusa kod žena; obimno krvarenje, bolovi abdomena i lumbalne kiÄme, glavobolje i sl.
- pubalgije kod sportista; bolovi u preponi i problemi pokretljivosti
- problemi sa bubrezima; miÅ”iÄi psoas su praktiÄno kao āželezniÄke Å”ineā po kojima klize bubrezi, pa svaka promena, ukljuÄujuži i Äesto intoksirani miÅ”iÄ može doprineti disfunkciji bubrega i pojavu ācalcolosi renaleā (stvaranje kamenca).
- disfunkcijeu predelu kukova; viŔegodiŔnji dizbalans karlice, pre svega nejednakost dužine nogu, zarotirana karlica, anteversna (pomerena prema napred) i retroversna (prema nazad), mogu prouzrokuvati leziju kukova.
- VeÄ prvim pregledom osteopata može utvrditi probleme karliÄnog pojasa jednostavnim posmatranjem i āgovorom telaā samog pacijenta; sa boÄne strane, ako zamiÅ”ljena vertikalna linija, koja prolazi po sredini uha i inferiorno zavrÅ”ava na spoljnem maleolusu noge pokaze da je karlica u anteversnom položaju (u anteriornom položaju-prema napred), to znaÄi da se poveÄala lordoza lumbalnog trakta, kao i kifoza dorzalnog, abdomen je ispupÄen i stvorila se blaga krivina u obliku slova āSā, treba prvo nameÅ”tati karlicu pa tek onda lumbalnu kiÄmu i ostale delove posture; obrnuto važi ako je karlica u retroverznoj poziciji (povukla se unazad).
- lako se može uoÄiti pojava podignute ili spuÅ”tene karlice ( fenomen ākraÄa-duža nogaā)
- NajÄeÅ”Äe degenetativne promene ovog segmenta se tiÄu baÅ” kukova (cox artroza).
KOJI SU PREPOZNATLJIVI SIMPTOMI?
O simptomima je veÄ naglaÅ”eno u tekstu o pojedinaÄnim disfunkcijama, ali se mogu dodati i sledeÄe simptomatiÄne pojave:
- nestabilnost prilikom hodanja
- kratak hod
- bolovi u predelu L5-S1 prŔljenova
- bolovi na nivou skro-ilijaÄnog zgloba
- bolovi u preponama
- bolovi u kuku
- dizbalans horizontalizacije pogleda
- prilikom hoda, jedno ili obadva stopala u spoljnoj rotaciji
- urinarna inkontinencija
- pojaÄana krvarenja u toku menstrualnog ciklusa
- sindrom fekalne inkontinencije
- bolovi u gluteusu i abdomenu
- bolovi u lumbalno-sakralnom predelu
Å TA SE DOBIJA NAMEÅ TANJEM KARLICE?
NameÅ”tanjem karlice, balansiranjem svih odgovarajužih lezioniranih komponenti ovog segmenta, pacijentu se pomaže da se oslobodi disfunkcija i bolova koji su gore navedeni; takodje, da postura ā držanje celog tela dobija na pravilnoj fiziolosÅ”koj funkcionalnosti .
Kad se govori o balansiranju Äitave posture tela, pre svega se misli na bolju funkcionalnost donjih ekstremiteta, odnosno kukova i kolena.
PoÅ”to su disfunkcije āmale karliceā posebno vezane za žensku populaciju, tretmanima i balansiranjem iste dobija se sledeÄe:
- bitno se smanjuje urinarna inkontinencija (prouzrokovana stresom ili porodjajem)
- fekalna inkontinecija
- smanjuju se i reŔavaju seksulane disfunkcije
- poboljÅ”ava se funkcionalnost tretiranjem āsindroma elevatorus anus-aā
Ovo su jedne od bitnijih problematika žena ali se o njima nerado govori a sama uro-ginekologija ne može reÅ”avati ove probleme jednostavnom konstatacijom patologije i lekovima, jer su u pitanju mnoge ostale funkcionalno-fizioloÅ”ke komponente ovog vrlo bitnog anatomskog segmenta; u tom terapeutskom smislu, osteopatija je vrlo korisna, jer tretira karlicu globalnim, holistiÄkim konceptom.